Łańcuszek rozrządu skuter 4T
Łańcuszek rozrządu skuter 4T
Poprzedni keyboard_arrow_left
Następny keyboard_arrow_right
zoom_in
Łańcuszek rozrządu skuter 4T
Łańcuszek rozrządu skuter 4T

Łańcuszek rozrządu skuter 4T

Dostępny
Opis

Łańcuszek rozrządu skuter 4T

z silnikami 139QMA/139QMB

Oferowany łańcuszek rozrządu dedykowany jest nie tylko do głowic o pojemności 50cm , ale też do tuningowych głowic o pojemności 60 i 80 cm .

Posiada 82 ogniwka .

Dane techniczne
Stan:
Nowy
KATALOG CZĘŚCI
CZĘŚCI SILNIKOWE
W magazynie
20
9,84 zł
Brutto
Łańcuszek rozrządu skuter 4T

*Pola wymagane

near_me Koszt wysyłki: od 12 zł
local_shipping Darmowa dostawa od 350 zł
date_range Czas dostawy: 1-3 dni
Więcej informacji

Łańcuszek rozrządu skuter 4T

Prędzej czy później nadejdzie dzień, kiedy po uruchomieniu serca usłyszymy niepokojące terkotanie. Zabrzmiało nieco groźnie, lecz jest to najnormalniejszy objaw wynikający z samego faktu eksploatacji skutera. Potem pojawia się stopniowa utrata mocy, niepokojący hałas jest odwrotnie proporcjonalny do osiągów. Nagle nasz pojazd pochłania wachę w niebotycznych ilościach, mimo że nie przekłada się to ani na prędkość, ani wydajność.

Czas najwyższy zadbać o łańcuszek rozrządu .

Łańcuszek rozrządu skuter 4T, do czego służy?

Zacznijmy od początku, czyli od rozrządu. Wyobraźmy sobie prosty silnik z dwoma zaworami. Pierwszy ssący, dzięki któremu mieszanka paliwowa trafia do cylindra i drugi wydechowy, odpowiadający za odprowadzenie spalin.

Cztery takty dzielimy na:

-suw ssania – do cylindra trafia paliwo i powietrze;

-suw sprężania – zamykają się zawory ssący i wydechowy;

-suw pracy – następuje zapłon mieszanki;

-suw wydechu – odprowadzenie spalin.

Wszystko wygląda łatwo, prosto i przyjemnie, jednak np. przy 7000 obr/min, pełny cykl pracy zostanie wykonany aż 58 razy w ciągu sekundy, a cały proces musi nastąpić w odpowiednim momencie. I w tym miejscu wracamy do roli, jaką pełni łańcuszek rozrządu skuter 4T. Naciągnięty pomiędzy wałem korbowym a wałkiem rozrządu dba o to, by grzybki zaworów otwierały się i zamykały w odpowiedniej fazie cyklu.

Łańcuszek rozrządu skuter 4T, przyczyny awarii

Najczęstszą jest… zaniedbanie. Struktura materiałowa łańcuszka spowodowała, że jest on, a przynajmniej powinien być jednym z najtrwalszych elementów rozrządu. I tu tkwi haczyk. Skoro taki wytrzymały, to nie ma co sobie głowy zawracać. Dobrym przykładem będzie łańcuch rowerowy. Mamy w nim metalowe ogniwa stale poddawane naprężeniom i wzajemnym tarciom. Z czasem ogniwa ulegają poluzowaniu, co w efekcie prowadzi do „wydłużenia” łańcucha. Sworznie wycierają się na zębach, czemu zapobiec ma systematyczne smarowanie oraz kontrola napinacza. W przypadku rowerów funkcję tą pełni przerzutka.

Proste, prawda? Łańcuszek rozrządu skuter 4T ma podobne wymagania, i chociaż rzeczywiście wytrzymały, potrzebuje dopieszczenia od czasu do czasu.

Łańcuszek rozrządu skuter 4T, naprawa i wymiana

To już jest trochę wyższa szkoła jazdy. Postarajmy się to wszystko maksymalnie uprościć. Naciągnięcie polega na wkręceniu dłuższej śruby przy napinaczu. Natomiast przed wymianą dobra rada, przed zdjęciem starego łańcuszka warto dokładnie zapamiętać sposób jego założenia. Czyli, zdejmujemy obudowę silnika, śrubokrętem zrzucamy łańcuszek z koła zębatego. Przełożenie przez czop może wymagać wybrania wału. I jeszcze jedno, bardzo często przyczyną poluzowania łańcuszka jest uszkodzenie napinacza. Warto zacząć od sprawdzenia tego elementu.

I już? W sumie tak. Niecierpliwym polecam zasadę, która znacznie upraszcza mi motoryzacyjne życie. „Nie ma takiej rury, której nie można odetkać”. Czasem trzeba tylko trochę się zastanowić.

Loading...